fbpx

Eğitim ve Staj

Kanada’da Misafirimiz olur musunuz?

Kanada’da ikamet eden CANADEMY Homestay ekibimiz sayesinde, ÜCRETSİZ olarak, her öğrencimize ihtiyacları olduğunda en kısa sürede aileleri sıcaklığında yardımcı olarak onlara kendilerini Kanada’da güvende hissettirmekteyiz. Kanada’ya gelen her öğrencimiz yıllardır titizlikle seçilen özel ailelerin yanında ya da okula ait yurtlarda kalmaktadırlar.

Aile yanında konaklayan öğrencilerimiz adeta ailenin bir parçası olurlar. Aile ile beraber yemek yer, sosyal aktivitelere katılır, zaman geçirirler. Her öğrencimizin evde kendine ait bir odası olur. Aileler öğrencilerin Kanada’da yeni okuluna ve yeni yaşamına daha çabuk adapte olması için yardımcı olurlar. Yatılı okullara giden öğrencilerimiz ise okulların yurtlarında kalmaktadırlar.

Kanada’da Lise okumak

Liseyi Kanada’da bitirmiş olmakla dünyanın en iyi üniversitelerine sınavsız girebilme hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? İşte Kanada’da lise eğitimi hakkında bilmeniz gereken her şey…
Kanada’da her eyaletin kendi eğitim bakanlığının gereklerini karşılayan, o eyalete özgü bir müfredatı vardır.Kanada eğitim sistemi, ezbere dayalı olmayan, eleştirel düşünmeyi, liderlik özelliklerini ve objektif bakış açılarını geliştirme olanağı bulacakları bir eğitim sistemidir.

Liseyi okumaya Kanada’da başlayabilir, ya da Türkiye’de lise eğitimi alıyorsanız, lise değişim programları sayesinde en az bir yıl olmak üzere belirli bir süre Kanada’da lise okuyabilir ve uluslararası bir tecrübe yaşayabilirsiniz. Kanada’da Lise Değişim Programı sayesinde, ileri düzeyde İngilizce seviyesine sahip olacak,Kanada kültürü ve yaşam tarzını yakından tanıyacak, okuldaki diğer öğrenciler ile beraber eğitim alıp çok uluslu bir yapıyı görecek ve en önemlisi Kanada’da üniversite okumak istiyorsanız, istediğiniz okula kabul edilmeniz için sınava girmek zorunda kalmadan daha kolay geçiş yapabileceksiniz.

Dünyanın en iyi üniversitelerine sınavsız girebilme hakkı ve Lise de Burs imkanı
Kanada’da lisenin son iki senesini okuduğunuz takdirde Üniversite’ye girerken ingilizce yeterlilik sınavı istenmemektedir. Kısacası sadece Kanada’dakilere değil, dünyanın tüm gözde üniversitelerine de girebilecek kalitede bir eğitimle donatılmış olacaksınız. Ayrıca 3.000-10.000 Kanada Doları arasında değişen burslar kazanma şansınız da var.

Lise Eğitim ve yaşam maliyeti

Lise eğitim ve yaşam maliyeti, eyalete ve okula göre değişkenlik gösterse de, her şey dahil 18.000 Kanada doları gibi uygun bir ücrete de eğitim alınabilmektedir. Kanada dolarının Amerikan dolarından %30 civarında ucuz olduğunu düşünürsek, Kanada eğitim için tam bir fırsatlar ülkesi olarak ön plana çıkıyor.

Kanada’da Kolej Eğitimi

Kanada’da diploma ve sertifika programları veren okullar; Üniversite Kolejleri, Community veya Teknik Enstitüler ve Kariyer Kolejleri olmak üzere 3 çeşitttir.
Üniversite Kolejleri; Kanada üniversiteleri ile bağlantılı çalışırlar ve akademik program verirler. Öğrenciler Kanada eğitim sistemine göre akademik ya da pratik eğitimi seçebilirler ve diploma yada sertifika yapabilirler.
Community Kolej/ Teknik Enstitüler; Kanada’da ACCC (Kanada Community Kolejleri Birliği)’ye üye 175 tane orta öğretim sonrası eğitim veren Community Kolej, Teknik Enstitü olarak ticaret,sanayi ve kamu hizmeti programları sunan öğretim programları bulunmaktadır. Bu tür okullar 2 yıllık meslek yüksek okulu niteliğinde olup bir çok meslek programı için diploma verirler. Bu tür okulların bir özelliği de Kanada’nın ekonomi politikasının bir gereği olarak ders müfredatlarının sektör ve iş verenlerin talepleri ile doğru orantılı olarak düzenlenmektedir. Okulların çoğu ISO belgesine sahiptir. Programlar Eylül ve Ocak aylarında başlar.
Kariyer Kolejleri; bu okullar özel okul statüsündedir ve tamamen iş dünyasına yönelik kısa süreli eğitimler verilir. İşletmecilik, bilgisayar ve büro yönetimi gibi konularda diploma yada sertifika programları alabilirsiniz.

Kolej eğitim ve yaşam maliyeti

Senelik eğitim ücretleri 12.000 ila 18.000 Kanada doları arasında değişmektedir. Öğrenciler kolejlerin dil eğitim kısmıyla dahi başlasalar haftada 20 saat kampüs içi veya dışı farketmeksizin çalışma şansına sahip oluyorlar. Bununla birlikte yazları ve tatillerde tam zamanlı çalışabiliyorlar. Bu yüzden, okul için verdiğiniz parayı kazanabilir ve iş tecrübesi de edinebileceğiniz mükemmel bir program. Mezun olduktan sonra en az eğitim süreleri kadar çalışma izni alabildikleri gibi, bazı eyaletlerde de göçmenliğe başvurma şansları oluyor.

Başvurular Ne zaman ve Nasıl?

Kanada Kolejlerine başvurular bir önceki senenin eylül ayından itibaren yapılabilir, ama pek çok okul online başvurularını ekim-kasım aylarında açmaktadır. Fakat, kontenjanlar dahilinde öğrenciler, nisan hatta bazen mayıs ayına kadar başvurularını yapabilmektedir. Bu sebeple CANADEMY Academy personelimizle irtibat kurup ÜCRETSiZ olarak başvuru süreci ile ilgili en güncel bilgileri alabilirsiniz.
Ayrıca, program kayıtlarınızla ilgili her türlü bilginin sağlanmasından başvurularınızın yapılmasına, kalacak yerinizin ayarlanmasından uçak biletinizin temini ve Kanada’da Havaalanında Karşılama ile gideceğiniz adrese bırakma organizasyonunu ayarlamaya kadar tüm işlemleriniz CANADEMY Eğitim ve Akademi Merkezi tarafından ÜCRETSİZ yapılmaktadır.

Üniversiteler

Kanada’da Üniversite okumak

Kanada üniversiteleri dünyada saygın bir yere sahip, ayrıca pek çok üniversitesi de dünyada ilk yüzde yer almaktadır. Güvenli ve konuksever bir ortamda eğitim fırsatı sunması Kanada’yı üniversite eğitimi için dünyada tercih edilen önemli bir konuma getirmiştir.

Hem okuyup hem çalışma şansı

Kanada’da öğrenciler lisans eğitimi alırken ilk günden itibaren kampüs içinde ve dışında haftada 20 saate kadar, tatillerde ise full-time çalışma şansına sahip oluyorlar. Lisans eğitimlerini bitiren öğrencilerin üç seneye kadar çalışma imkanı bulmalarının yanı sıra, göçmenliğe başvurma şansları da var.

Üniversite seçme ve yerleştirme sınavı veya SAT sınavı yok!

Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin Türkiye’deki üniversite seçme ve yerleştirme sınavına girmelerine gerek yoktur. Ayrıca Kanada da, Amerika daki gibi SAT sınavlarına girmek zorunda değilsiniz. Bazı durumlarda özellikle öğrenci bir yandan üniversite sınavına çalışıp, bir yandan da derslerinde istediği başarıyı sağlayamıyorsa, bu durumda öğrencilere, SAT sınavında iyi bir not alacaklarsa bu sınava girmeleri tavsiye edilmelidir. Kanada üniversitelerine başvuru yapmak isteyen öğrencilerin en çok 11. ve 12. sınıf ilk dönem notları dikkate alınır. Bununla birlikte 10. sınıfın notlarına, öğrencinin artan mı yoksa azalan mı bir not grafiği çizdiği anlamak için bakılır. Bu nedenle Kanada’da üniversite eğitimi almak Amerika’ya göre daha avantajlıdır.
Öğrenci üniversitede hangi alanda okumak istiyorsa o bölüm için istenen derslerin not ortalaması daha büyük bir önem kazanıyor. Örneğin, mühendislik eğitimi almak isteyen bir öğrencinin genel not ortalamasının yanı sıra matematik, fizik ve kimya gibi derslerinin ortalaması çok daha önemli oluyor. Bu durumda öğrencilere verilecek en büyük tavsiye, mümkün olduğunca notlarına önem vermeleri ve notlarının artan bir grafik yansıtmasını sağlamalarıdır.

Eğitim yaşam maliyeti

Eğitim ücretleri 10.000 ila 20.000 Kanada doları arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra konaklama masrafı dahil bir senelik eğitim ve yaşam ücreti ortalama 20.000 ile 30.000 Kanada doları arasındadır.

Başvurular Ne zaman ve Nasıl?

Kanada üniversitelerine başvurular bir önceki senenin eylül ayından itibaren yapılabilir, ama pek çok üniversite online başvurularını ekim-kasım aylarında açmaktadır. Son başvuru tarihi üniversiteler arasında değişiklik göstermekle beraber, 15 Ocak itibariyle başvuruları kapanan (örneğin McGill Üniversitesi gibi) üniversiteler mevcuttur. Kontenjanlar dahilinde öğrenciler, nisan hatta bazen mayıs ayına kadar başvurularını yapabilmektedir. Bu sebeple CANADEMY Academy personelimizle irtibat kurup ÜCRETSiZ olarak başvuru süreci ile ilgili en güncel bilgileri alabilirsiniz.
Ayrıca, program kayıtlarınızla ilgili her türlü bilginin sağlanmasından başvurularınızın yapılmasına, kalacak yerinizin ayarlanmasından uçak biletinizin temini ve Kanada’da Havaalanında Karşılama ile gideceğiniz adrese bırakma organizasyonunu ayarlamaya kadar tüm işlemleriniz CANADEMY Eğitim ve Akademi Merkezi tarafından ÜCRETSİZ yapılmaktadır.
Üniversite başvurusu için gereken genel evraklar her okula göre değişmektedir ancak, genel olarak aşağıdaki gibidir.

• Üniversie Başvuru Formu: Büyük kısmı online olarak yapılmaktadır.
• Başvuru Ücreti: 35 ila 150 Kanada doları arasında değişmektedir.
• Lise Not Dökümü (Transcript): Genelde kapalı ve mühürlü zarfta istenmektedir.
• Lise diploması: Mezun olduktan sonra tercüme edilip gönderilmesi gerekmektedir.
• CV: Akılda kalıcı, akıcı ve düzgün yazılmalıdır.
• Niyet Mektubu: Kendinizi ve hedeflerinizi tanıtacağınız bir mektup olmalı.
• Ek Bilgi Formu: Bölüm için istenilen ek bilgi formları dikkatle doldurulmalı.
• İngilizce veya Fransızca Yeterlılık Sınavının Sonucu: IELTS’den 6, TOEFL’dan 80 minimum alınması gereken puanlar ve Fransızca için DELPH B2 sınav sonuç belgesi.
• Referanslar: Bazı bölümler ve burs başvuruları için istenmektedir.
• Portfolyo: Bölüme bağlı olarak değişir.
• Burs Başvuru Formu: Bazı burslar için özellikle ayrı olarak doldurulması gerekmektedir.
• Eğİitim Aldığınız Okulu Tanıtan Mektup: Eklemeniz her zaman için önemlidir.

Menü