fbpx

Master / Yüksek Lisans Programları

Kanada üniversitelerinin diplomaları Dünya çapında en prestijlisidir!

1923’ten beri dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan 22 Nobel Ödülü’nü fizik, kimya, fizyoloji, tıp, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda Kanadalılar almışlardır. Kanada üniversitelerinin araştırma alanlarına gösterdiği özenin ve yaptığı yatırımın dünya çapında bir göstergesi olan başarıları, buranın yüksek lisans için en çok tercih edilen ülke olmasına da sebep olmuştur.

Kanada üniversitelerinin diplomaları dünya çapında saygın bir yere sahiptir. Son teknolojilere sahip laboratuvarlarının yanında özel sektör ve devlet tarafından araştırmalarının destekleniyor olması da buradaki üniversiteleri yüksek lisans için öncelikli konuma getirmiştir.

Çalışma ve Göçmenliğe Başvurma Fırsatı

Kanada’da yüksek lisans programınıza başlar başlamaz kampüs dışında haftada 20 saat, yazları da tam zamanlı çalışabilirsiniz. Eğitiminiz bittikten sonra üç seneye kadar çalışma izniniz ve hemen göçmenliğe başvurma şansınız var. Göçmen olduktan sonra eğitim ücretleri dörtte bir oranında düşmektedir.

Eğitim ücretleri ve Asistanlık

Gideceğiniz eyalete ve okula göre eğitim ücretleri çok farklılık göstermektedir. Asistanlık aldığınız takdirde en az 1.200-4.000 Kanada doları arasında aylık geliriniz olabilir.

Başvurular Ne zaman ve Nasıl?

Kanada üniversitelerine başvurular bir önceki senenin eylül ayından itibaren yapılabilir ama pek çok okul online başvurularını ekim-kasım aylarında açmaktadır. Fakat kontenjanlar dahilinde öğrenciler, nisan hatta bazen mayıs ayına kadar başvurularını yapabilmektedir. Bu sebeple CANADEMY Yurt Dışı Eğitim ve Akademik Danışmanlık ile irtibat kurup ÜCRETSİZ olarak başvuru süreci ile ilgili en güncel bilgileri alabilirsiniz.

Program kayıtlarıyla ilgili her türlü bilginin sağlanmasından, başvurularınızın yapılmasına, kalacak yerinizin ayarlanmasından, uçak biletinizin temini ve Kanada’da havaalanında karşılama ve gideceğiniz adrese bırakma organizasyonunu ayarlamaya kadar tüm işlemleriniz CANADEMY Yurt Dışı Eğitim ve Akademik Danışmanlık tarafından ÜCRETSİZ yapılmaktadır.

Başvuru için genel olarak istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

Kanada Yüksek Lisans Başvuru Formu: Pek çok üniversite başvuruyu online olarak yapma imkanı tanıdığı gibi, çıktısını almanızı da istemez. Fakat başvuru numaranızı, posta ile göndereceğiniz evraklarda belirtmeniz önemlidir.

Başvuru Ücreti: Genellikle online olarak istenen başvuru ücreti 50 ile 150 Kanada doları arasında değişiklik göstermektedir.

Not Dökümü: Transcript ve Diplomalarınız. İngilizce veya Fransızca not dökümünüz okulunuz tarafından verilmiyorsa noterden onaylı tercümesini orijinal Türkçe dokümanla birlikte iletmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde diplomanız da tercüme edilmelidir.

İngilizce veya Fransızca Yeterlilik Sınavının Sonucu:İngilizce için TOEFL, IELTS gibi sınav sonuçları istendiği gibi, en düşük not, üniversiteye ve bölümüne göre değişmektedir. Ama üniversitenin bir programına doğrudan girebilmek için en az istenen, TOEFL’dan 80 ve IELTS’ten 6 alınmasıdır. Bununla birlikte pek çok öğrencimiz, üniversitelerin kendi hazırlık bölümlerinden yararlanarak şartlı kabulle İngilizce eğitimlerini aynı üniversite bünyesinde tamamlayabilmektedir ve hatta bazı şartlarla bir yandan bölüm derslerini de alabilmektedirler. Fransızca eğitim alacak öğrenciler için bazı üniversiteler Fransızca yeterlilik sınavı isteyebilir, bazıları da istemeyebilirler. Bunun yerine sizin tarafınızdan yazılmış Fransızca bir kompozisyon yeterli olabilir.

Proje Özetleri: Önceki bölüm konularınızla ilgili proje ya da araştırmalarınızın İngilizce özetleri ve bireysel yetkinliklerinizi ve kişisel özelliklerinizi anlatır nitelikte bir CV. Özgeçmişinizde mutlaka aldığınız ödüller, sizi onurlandıran madalyalar, liderlik özelliklerinizi öne çıkaran girişimleriniz ve gönüllü katıldığınız faaliyetler de bulunmalıdır. Kanada CV’sinde yaş, cinsiyet gibi bilgileri eklemeniz gerekmemektedir.

Referanslar: Kabul aşamasında akademik referanslarınız düşündüğünüzden çok daha önemli bir role sahiptir. Üniversiteye ve bölüme göre iki veya üç referans mektubu istenmektedir. Referans alınacak öğretim görevlisinin öğrencisi olarak, mutlaka dersini almış olmanız önemlidir. İş deneyimi olanlar için bile mümkünse bir akademik referans eklenmelidir.

Niyet Mektubu: Bu mektubu mutlaka hazırlamış olmalısınız. Niyet mektubunu mutlaka profesyonel bir yardım alarak hazırlanmalı. “Kanada’da neden eğitim almak istiyorsunuz? Kendinize bu eğitimin neler katacağını düşünüyorsunuz? Ülkenize döndüğünüzde nasıl bir iş yapacaksınız?” gibi soruları tatmin eder nitelikte cevaplayan İngilizce bir niyet mektubu hazırlamalısınız.

Araştırma Projesi: 

Başvuracağınız bölüme, tezli veya tezsiz olma durumuna göre hangi konuda araştırma yapmayı planladığınızı açıklayan yazı. 

Portfolyo

Başvuracağınız bölüme göre talep edilebilir, örneğin mimarlık gibi

Burs Başvuru Formu

Bazı üniversiteler otomatik olarak verdiği gibi, bazı üniversiteler için de sizin başvuru formunu doldurup iletmeniz gerekebilir. Kanada okulları sayısal ve zihinsel yetenekleri ölçen GRE veya GMAT gibi sınavları da isteyebilir.

Ek bilgiler, formlar her zaman istenebilir.

Tezli master veya doktora yapacaksanız, sizin araştırmalarınızı yönetecek öğretim görevlisini bulmanız için en iyi yöntem, mailden sonra mutlaka sesinizi duyurmanızdır. Bunun için kendisiyle telefonda konuşmayı talep edebilirsiniz. Araştırmalarınızı yönetecek kişiyi bulmanız, programa kabul edilme şansınızı arttırdığı gibi asistanlık ve burs alma şansınızı da yükseltir.

Menü